e mërkurë, 25 mars 2009

Si një lule që mes dy kontinentesh, rritet...

Ajo ishte një lule
që mes dy kontinentesh
rritej...

Brishtësine e saj
diellit ia nderte
çdo pranvere

Në verë,
thithte stërpikjet vesore,
çdo mengjes

Ndërsa në vjeshtë,
dembelosur
përtontet'i ajroste
mushkëritë e hajthme..

Rrënjët,
bluanin mitet nëpër dhëmbë
çdo stinë..

Sythet
ia ushqenin
kënaqesisht,
çdo pranvere..

Sepse vetëm në pranvere
ato gufonin energjish..

Vetëm në pranvere
ato ndiheshin,
eunukët e një luleje..

Thonë,
se Zotat
e mbollën një ditë
në nxitim,
teksa friksuara
botës së nëndheshme
vraponin..

Ajo ishte një lule e paqes
dashurisë
bukurisë
dhembshurisë
që mes dy kontinentesh jetonte..

Lindte çdo vit,
në pranverë

Në verë,
thithte spërklat vesore.

Ndërsa në vjeshtë,
harronte,
dhe frymë
të merrte..

8 komente:

Anonim tha...

Leiana!
mkan pelqyer perhere poezite e tuaja si lej pa i lexuar ti e di kete,dhe here pas here mari nga nonji varg edhe i hedhi tek profili im.

shume te bukur bravo ti je vertet Zemrushe te prqafoj fort dibranja biligoa.

Lediana Paja tha...

Te falenderoj shume per fjalet e tua Biligoa.. :)

Te pershendes

alberts-art tha...

It's World Poetry Day and I to greet all main Inspiration Frend's Poet

You marvelously say the words
you that discribe the world with only a word
you that beautifully paint the life
Plaese tell me better
that i would like say to you
Plaese tell me.

Do you understad that i'm now deepen the language (?)
Sincerely Albert
Urime dhe shpresoj botimin e njè pèrbledhje tè plot tè your'story.
Lutem tè mè shkruash mè gjatè 1

alberts-art tha...

Ledi / Ana !


Gjithsesi ky mesazh i kaluar do tè ishte gjithsesi nè kontestin e ksaj poesie dhe shpresoj qè sensiteti im tè kem qènè preludim e kèsaj Beautiful Poem.
Jam i bindur qè idea me kohè tè ziente nè kokè, dhe do tè merte zjarrè nè rasstin mè tè parè (!)
..........
Mè pèlqen emri artit "Ladi/Ana" dhe nuk kam ditur as eksistenzèn e "Lady Gaga"
..............
U bèra kurios dhe pèr tè tè njohur mè mirè i hodha njè sy ato qè ti shkruan.nuk mjaftonte...i hodha tè dy sytè... ato ishin shkrime tè rafinuara tè njè shpirti melankonik...
Ai çast nuk mè mjaftonte pèr tè kuptur mesazhin tènd, pèr tè udhètuar nè botèn 3D... VIRTUALE...melankonike ...qè ti me pèrkujdesje ke krijuar.
Duhet qè koha tè ndaloj, tè ndaloj plotèsisht...pèr tè arritur atè çast...kur ne... ishim ne !
Adolishenca jonè ka ngel atje..larg pèrtej brigjeve..nè fund tè botès... gjèndemi ne nè atè fund ? gjènden vall ata ?
Atje sigurisht qè gjèndet e vèrteta !
oh zot mè oriento nè kètè labirint gènjeshtrash...
oh melankonia stendaliane...pèrse nuk mè ndimon tè shèroj shpirtin tim...thar nga erèrat atlantike ?

SINQERISHT ALBERT

Lediana Paja tha...

Albert. Te falenderoj per komentet e tua :) Mund te me shkruash kur te duash tek adresa ime: zemrushja@gmail.com

Ju uroj gjithe te mirat :)

Ledi

Rubi @rt tha...

Gjithsesi !
Ndoshta mè èshtè mjergulluar nè mendjen time kumtimi i fjalès "gjithsesi" nga tempestat e mesdheut(!)... gjithsesi 2 mund ta kishe "çensuruar" edhe pse jam kundra censurès sepse nè kètè rast kam qènè pakuptim pèrsèritès .
albert

Albania tha...

Komplimente Lediana....me pelqejne shkrimet e tua.

tz/poetsorg tha...

Please make a prose translation of the poem in English.

I will try to turn it into English verse.

Thanks